Jak ptaki są liczone?

Sójka to przedstawiciel rodziny krukowatych. Jest średniej wielkości ptakiem, który występuje w prawie całej Euroazji oraz pólnocno-zachodniej części  Afryki. Również w Polsce gatunek ten bez wahania uznać można za popularny. Sójkę uznaje się za jednego z najbardziej kolorowych ptaków z rodziny krukowatych, które spotyka się na terenie całej Europy.

Jego nieprzeciętne zestawienie czerwonobrązowego koloru ciała z przeplatającą się czernią oraz niebieskim kolorem na skrzydłach, sprawia, że ptak ten jest szalenie prosty do rozpoznania. Samiec i samica sójki mają takie same ubarwienie , a także szalenie zbliżone do siebie gabaryty. Niesamowite prążkowane pióra sojki bardzo często można zobaczyć w opadających liściach z drzew, bowiem to właśnie podczas jesieni ptaki te się pierzą, tracąc swoje pióra.

Ptaki liczenie

Pióra sojki mogą powiedzieć bardzo {dużo|wiele o niej samej. Starczy zaledwie jedno pióro, by doświadczony ornitolog, mógł określić, w jakim wieku jest jego właściciel. Wszystko jest zasługą niebiesko-czarnych prążków, na bazie których podaje się wiek tych ptaków. Długość ciała sojki sięga maksymalnie 35 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka zawiera się w kolei w przedziale od 52 do 58 centymetrów.

Ptaki te zdecydowanie nie są zaliczane do większych, a masa ich ciała wynosi najczęściej od 150 do 180 gram. Sojka jest ptakiem, którego w lecie można rozpoznać po typowym dla niego, ostrym skrzeku „kreecz”, czy też „kaszach”. Jest to ptak niezwykle głośny, który ma talent do naśladowania głosów ptaków, które mógł poznać w trakcie swoich wędrówek. Sójka to również ptak szalenie czujny, który wielokrotnie nazywany jest „strażnikiem lasów”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *